אומנות יפנית – לא רק אנימה

האלמנט אולי הכי פופלרי ומוכר בכל הנוגע לאומנות היפנית (מפי כאלה שאינם מביני דבר באומנות) הוא לרוב דמויות האנימה המפורסמות. עם זאת, אומנות יפנית שוזרת מאחוריה עבר עשיר בסוגי אומנות שונים, אשר נחשבים כייחודיים לתרבות היפנית

תרבות שהושפעה מתרבויות רבות זרות שחלחלו אל המדינה, עד ששולבו יחד והוטמעו בתרבות האומנותית והאסטתית של יפן.

סוג האומנות הפופלרי ביותר ביפן הינו ציור. אך בנוסף לכך, ניתן למצוא אומנות יפנית גם בסגנונות הדפסי עץ וקרמיקה. כלל סגנונות האומנות היפנית מאפויינים בשינויים חדים, אשר מתבססים על התקופות השונות בהיסטוריה שבהם עברה יפן. האומנות היפית נחשב יוצאת דופן ומיחדת במינה בשל השילוב בין הפשטות שבה, לבין הצבעוניות המתחוללת בה, והפכה סמל מוכל כמעט בכל מקום בעולם.

על מנת לצפות מקרוב באומנות יפנית, ולהתרשם מהמיצגים המרהיבים, אין צורך לחסוך כסף ולרכוש כרטיס טיסה ליפן (למרות שזו גם אופציה לא רעה בתכלס), אלא פשוט להגיע למקום היחיד במזרח התיכון שמציג תעורכות של אומנות יפנית תחת קורת גג אחת. המקום נקרא מוזיאון טיקוטין, והוא ממוקם במרכז הכרמל שבעיר חיפה.

מוזיאון טיקוטין מציג כ-7,000 מיצגי אומנות יפנית, גם מסורתית וגם עכשווית, המורכבת מציורים, הדפסים, ספרים עתיקם, וחפצי אומנות שונים. בין תערוכות המוזיאון תוכלו להתרשם מהתעורכות הבאות:

תעורכת הנטסקה – הנטסקה במקורו העתיק ביפן, היה למעשה מעין אביזר קטן עשוי מעץ מגולף, אשר מטרתו היתה להצמד לבגדים או חפצים באמצעות שרוך ובכך "לנעול" אותם מלהפתח. כך למשל, בעת לבישת הקימונו, קושרים באמצעות אבנט רחב סביב המותניים, שמעליו היה תלוי הנטסקה על מנת שיחזיק את הבגד. בכך הוא מנע את החלקתו.

בתערוכה עצמה, ניתן לראות שלל סוגים שונים של הפריט נטסקה, שהיווה מעין יצירת אומנות בפני עצמו. את הנטקסה הכינו פסלים באמצעות שימוש בטכניקות של גילוף, תבליט, חריטה, יציקה, שיבוץ, צביעה ועוד. זמן הכנת הנטקסה ערך בין חודש לחודשיים.

תעורכת הדפסי עמוד – הדפסי עץ מיוחדים בעלי מידות לא רגילות. אורכם ארוך במיוחד, בעוד רוחבם צר במיוחד, ותפקידם המסורתי היה לקישוט עמודי התווך התמוכים בכל בית יפני מסורתי.

תערוכת עפיפוני קרב מיפן – לכבוד התערוכה יגיעו למוזיאון טיקוטין היישר מיפן אנדרו הירומי וקאזאמה מאסאו, שני אמני עפיפונים יפנים. הם יציגו בתערוכה כ-40 עפיפוני קרב חדישים, אשר יכולים להגיע לאורך של עד 3 מטרים. הציורים על פני העפיפונים יהיו לוחמים אגדיים, דמויות היסטוריות, שחקני תאטרון הקבוקי, בעלי חיים ועוד.

העפיפונים היפנים מורכבים ממסגרת במבוק או עץ דק, בשילוב עם נייר יפני שעל פי רוב יהיה מקושט במיוחד. הציור נעשה במכחול ודיו או לעיתים בדפוס משי. תערוכה מוצגים עפיפוני קרב בגדלים שונים, החל ממיניאטורים ועד לעפיפוני ענק.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *