מוזיאונים בישראל- מוזיאון העלייה הראשונה

אחת מהביקורים המרגשים ומעניינם ביותר במוזיאונים של ישראל הוא ביקור של חובה בתוך מוזיאון העלייה הראשונה הממוקם בזיכרון יעקב.

בתוך בניין היסטורי, מיוחד ויפה במושבה הקסומה וציורית זיכרון יעקב נמצא מוזיאון העלייה הראשונה הקרוי על שמם של משה ושרה אריזון.

ההיסטוריה של המוזיאון

מוזיאון העלייה הראשונה מתאר ומספר את סיפורם המרגש ומעורר ההשראה של כל אנשי העלייה הראשונה שהגיעו לארץ ישראל בשנת 1882. במוזיאון סרטונים המתעדים באופן מרגש משפחה אחת מן העלייה הראשונה וכל שהתרחש בחייהם מיום עלייתם לארץ, כל המבקרים במקום נחשפים לסיפור מרתק של עלייה חשובה שהיוותה בסיס להקמת המדינה. המוזיאון מתאר באופן מרגש את כל הקשיים שחוותה עלייה זו, מאבקיה, הנחישות שליוותה עלייה זו וכן את אמונתם של המשפחות.

מה נמצא בתוך המוזיאון?

במוזיאון מיצגים המתפרשים על שלוש קומות כאשר בכל קומה מסופר על תקופה שונה בחיי כל האיכרים במושבות. מוזיאון העלייה הראשונה כולל גם פסלים רבים המחיים דמויות עיקריות מן העבר, וכן מספרת התערוכה על גלגוליו של הבית עד כי המבקר מרגיש כאילו הוא עצמו חווה את ההרגשה במושבות של העלייה הראשונה. ניתן לקיים במוזיאון סדנאות חינוך מעניינות לתלמידים, לערוך דיונים, וכן קיימות פעילויות שונות במקום בנושאי טריוויה, דרמה וכן כתיבת ספר זיכרונות. ניתן ללוות את הביקור במשחק של שחקנים, בהרצאות או השתלמויות מקצועיות.

הסיפור של המוזיאון?

מוזיאון העלייה הראשונה מספר את סיפורי העולים שהגיעו לארץ מרומניה ורוסיה, אנשים ללא תמיכה כלכלית שעסקו בתפקידים זוטרים של מסחר. המשפחות היו משפחות שומרות מסורת עם חלומות ושאיפות לבנות את הארץ למרות שהמשימה נראתה אז בלתי אפשרית והאדמה צחיחה ומלאה במחלות. בנוסף עלו גם יהודים רבים מתימן שהתיישבו בתקופה זו בירושלים. העלייה התרחשה בעיקרה עקב פוגרומים קשים ופרעות שהופנו כלפי היהודים ברוסיה וכן עקב אנטישמיות חמורה מצד השלטונות וכן נשללו מיהודים רבים זכויותיהם כאזרחים. הם סבלו מעוני רב וממצוקה כלכלית קשה. רובם בחרו להתיישב בירושלים והשאר התיישבו בצפת, חברון ובטבריה. אין ספק כי סיפורה המרתק של העלייה מהווה מוקד משיכה מעניין למוזיאון, ויוכל לעניין כל איש בכל גיל.

מוזיאון העליה הראשונה הוא מתוך מגוון רחב של מוזיאונים בישראל, מוזיאון הוא חוויה לימודית מעשירה ומהנה ומומלץ לבקר לפחות פעם בחודש באחד מן המוזיאונים בארץ.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *