השינוייים שעברו בחברה בעקבות האופנה

אופנה מוגדרת כתכתיבים חברתיים לכל פריט מקובל, ראוי, נכון או יפה ללבוש או לשימוש.

לא רק מוצרים גשמיים כמו בגדים, רכבים או רהיטים מובילים בתחום של אופנה, אלא גם רעיונות, פילוסופיות, סוגי התנהגות או טרנדים חברתיים בולטים מהווים פעמים רבות גורמים המכתיבים אופנה במגוון רב של נושאים ותחומים.

נושאים בהם האופנה עוסקת

החל מנושאים כגון אופנה מובילה בתחום הבגדים, עיצוב הפנים ועד לנושאים אופנתיים בתחום האמנות או בנושאי נימוסים, אופנה ליוותה את החברה משחר ההיסטוריה. אולם כל אופנה כשם שהיא מגיעה במהירות ונדמה כי היא עיקרית ומשמעותית, היא עלולה להעלם במהירות רבה ותחתיה יכולה להגיע אופנה חדשה ואחרת שפעמים רבות יכולה להיות שונה לחלוטין מקודמתה.

אופנה של דעות שונות בתקופות שונות

פעמים רבות ניתן להגדיר את המושג אופנה כתכתיב מקובל לאותה העת או גישה חדשה שניתן לבחור לאמץ אותה. ישנם יועצי אופנה רבים ובכל תחום נוצרת מגמה מקובלת וחדשה- למשל גם בנושאי גידול תינוקות התפתחו אופנות משתנות ושונות, מומחים שונים טענו כי יש לשאת את התינוק על הידיים מיום הולדתו בעיקרון הרצף ומומחים אחרים טענו כי רצוי שהתינוק לא ישן עם הוריו וכיוצא באלו. החברה כולה יוצרת מדי פעם תכתיבי אופנה שונים, אידיאולוגיות שונות הנובעות משיקולים שונים החל מסגנון הלבוש המקובל ללבוש- אם זוהי בחירה בסגנון שמרני ואחיד או סגנון לבוש מתירני ונועז, מגמות אופנתיות קיימות בכל תחום וגם בחברות שמרניות ומסוגרות מאד.

אופנה ותפיסת היופי בחברה

לאופנה השפעה רבה על תפיסות של יופי בחברה בעיקר אצל נשים או צעירים ובני נוער. לתחום התקשורת והמדיה השפעה רבה בנושא וכן השפעה על המעמד החברתי. נשים שהיוו מודל ליופי בעבר אינן נחשבות מתאימות למודל היופי האופנתי של היום. פעמים רבות מצב זה יצר גם התפתחות של בעיות הקשורות בנושאים של ביטחון עצמי והדימוי העצמי של כל אדם. אם האופנה מכתיבה כי יפה זה רזה, אנשים רבים ובעיקר בני נוער עלולים למצוא עצמם מטפחים אכזבה מן המראה שלהם ועלולים להיקלע למשל לדיאטות מסוכנות שאינן בריאות. לכן לכל האופנות השונות גם מרכיב של לחצים חברתיים היכולים להיות לעיתים כבדים מאד.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *