אמנות להעשיר את הידע שלנו

אמנות הנחשבת לכל ביטוי יצירתי המתבסס על כישרונותיהם המיוחדים של אנשים מרכזיים ומובילים שונים, כבשה לאורך כל התקופות בהיסטוריה את התרבויות ואת הציבור הרחב.

כיצד האמנות משפיעה על חיינו?

ההשפעה של אמנות על החברה כולה היא רבה ולמעשה מלווה את החברה ומהווה חלק בלתי נפרד ממנו בכל תחום- אמנות הנקשרת לעולם הציור, הפיסול המוסיקה ולמעשה לכל תחום יצירתי אחר.  למרות כל הסגנונות הבולטים והמרכזיים בכל אמנות שהיא, אשר ניתן להגדיר אותה באופן מדויק ולאפיין אותה באמצעות כללים מוגדרים, אמנות בפועל נוצרת ומגיעה כולה כתוצאה מדמיונו האישי של היוצר ללא הגדרה קבועה מראש של תבניות, כללים או מסגרות שונות ומחייבות.

מהי אמנות? וכיצד היא משנה תהליכים היסטוריים?

אמנות היא הביטוי האישי של כל יוצר הפועל על בסיס הכישרון האישי שלו וכן על בסיס הפעילות שלו בנושאי אמנות שונים. הביטוי הכישרוני והמרשים כבש בהתאמה גם את החברה ואפיין אותה בצורה מרכזית ודומיננטית לאורך השנים. לאמנות תפקידים מרכזיים ועיקריים בכל חברה ובכל תרבות, ולמעשה החברה והתרבות מוגדרים ומאופיינים באמצעות האמנות המגוונת שלהם במוסיקה, בתרבות, ביצירה, בשירה, בעיצוב וכיוצא באלו.

שוני בין תרבויות באמנות

ענפי האמנות הם עשירים, מסועפים ורבים וכוללים מגוון אין סופי של תחומים- האמנות הוגדרה בתקופות היסטוריות שונות תחת הגדרות כלליות מסוימות, שאיפות אחידות ונושאים מרכזיים דומים, כל זאת  לצד הביטוי האישי של האמן ושל תחום יצירתו. למשל בתקופה המצרית העתיקה של תקופת הפרעונים והפירמידות, הדגש בתחום האמנות היה לשרת את הנפטר, להעצים ולכבד את השושלת המלוכנית המפוארת ואת ההכנה לחיים הבאים, כל זאת תוך כדי יצירת אמנויות הסוגדות למלוכה. ביוון העתיקה למשל האמנות התמקדה  באפיונים של הערצה רבה ליכולות האנושיות או הפיזיות של האדם כמו גם הערצה לאלים. בתקופת ימי הביניים העיסוק של האמנות כלל בנושאי סגידה לדת הנצרות ולכל הקשור לאמונה הנוצרית. בתקופות מודרניות יותר אמנויות שונות ביטאו את תחום הרומנטיקה, האדם הפרטי והאישי ועד לביטויים של פריצת גבולות, מחאות ומרדנות. עד לימים אלו נושאי האמנות כבר כוללים נושאים רב גוניים ומגוון פתוח יותר של תחומים שונים, עם גמישות רבה בהגדרות וביצירת טעם אישי של האמן היוצר.

ישנם מגוון רחב של תחומים שונים באומנות וכל אחד יכול להתחבר לסגנון או תחום שונה.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *